Umím složit rubikovu kostku. Tamarka měla dovoleno vybrat si jen jednu malou hračku. Takže neomylně sáhla po té, se kterou si stoprocentně nebude hrát. A nepochybně předem věděla, že si s ní stoprocentně budu hrát já. Když následující neděli odcházela na týden k tátovi, kladla mi na srdce: "Když tu kostku složíš, budu na tebe pyšná." Odolali byste?
Kostku snadno složíte, když se naučíte pár algoritmů. A tak jsme jela jeden algoritmus za druhým a pak mi to došlo...
Představte si, že kostku máte napůl složenou. Zahájíte algoritmus, jehož výsledkem má být o další kousek víc složená kostka. Jenomže... nastane fáze, během které se vám kostka rozloží. Ale ona se má přece skládat! Místo toho se rozložila. Toto je psychicky velmi náročná fáze procesu. Nesmíte zpanikařit. Když budete s chladnou hlavou pokračovat v zahájeném algoritmu, postupně se kostka zase složí a na závěr vás odmění tím, že se nejen složí do původního stavu, ale přibude další kousek. Další krůček k finálnímu výsledku - úplně složené kostce.
Čím víc algoritmů jsem použila, tím méně jsem v té hnusné rozkladné fázi panikařila. A dneska už to beru s ledovým klidem. Prostě vím, že aby se něco mohlo dokonale složit, nastane fáze, kdy se to na chvíli úplně rozes.re. Velkou roli v tom hraje důvěra. Důvěra v sebe sama a v to, že jsem zvolila správný postup. I když to chvíli vypadá, že jsem se cestou k cíli ztratila, musím v zahájeném algoritmu pokračovat. Postupně se zase vrátím na cestu. A dokončený algoritmus mě odmění tím, že mě nevrátí do místa, kde jsem z cesty sešla, ale o kousek dál. O další krůček blíž k mému cíli.
"Ne každý, kdo bloudí, je ztracen." (John Ronald Reuel Tolkien)